Wróć do góry
Dark CMS

Czym jest CMS?

W skrócie system CMS'owy to aplikacja, przeważnie w formie strony, służąca do prowadzenia własnego serwisu internetowego. Powodem stosowania tego typu oprogramowania jest najczęściej chęć uniezależnienia informacji od ich wizualnej prezentacji. Dostęp do systemu posiadają osoby odpowiedzialne za uaktualnianie danych. Aktualizacje sprowadzają się najczęściej do zmiany zawartości odpowiednich pól w formularzu oraz zapisu całości do bazy danych. Podczas wejścia odwiedzającego na stronę, informacje są dynamicznie pobierane z bazy danych i wstawiane w odpowiednie miejsca wcześniej przygotowanych szablonów. Dzięki takiemu rozwiązaniu dodawanie treści jest łatwe oraz nie wymaga dodatkowych umiejętności.


Dark CMS

Czym wyróżnia się nasz system?

Przyjazność użytkownikowi

Naszym głównym celem podczas tworzenia własnego systemu CMS była chęć stworzenia narzędzia przyjaznego i łatwego w obsłudze przy jednocześnie bogatej gamie oferowanych funkcji. Udało nam się to uzyskać dzięki zastosowaniu wieloletniego doświadczenia zdobytego podczas pracy w branży, przeprowadzeniu licznych obserwacji oraz zastosowaniu sugestii ze strony firm współpracujących z nami. Dzięki temu możemy skierować nasze narzędzie do osób związanych na co dzień z tworzenia stron internetowych jak i tych zupełnie nie zaznajomionych z tematem jako kompleksowe rozwiązanie przy prowadzeniu własnego serwisu w sieci.

Łatwość obsługi

Podczas projektowania uznaliśmy, że ważnym aspektem naszej aplikacji ma być przejrzysty interfejs za pomocą którego użytkownik będzie komunikował się z systemem. Duży nacisk został położony na ergonomie, wprowadziliśmy mnóstwo usprawnień aby narzędzia znajdowały się w widocznych i łatwo dostępnych miejscach a ich użycie nie przysparzało niepotrzebnych problemów. Operacje najczęściej wykonywane uznaliśmy za priorytetowe i maksymalnie skróciliśmy czas potrzebny na ich wykonanie poprzez zastosowanie licznych ułatwień dzięki czemu nawet żmudne operacje można wykonać szybko. Działania na tekstach jako głównym elemencie witryny zostały zrealizowane za pomocą graficznego narzędzia przypominającego edytor programu MS Word który podczas pisania tekstu pokazuje jak będzie on wyglądał na stronie wynikowej.

Rozbudowana pomoc

Ważnym aspektem udostępnianego przez nas oprogramowania jest rozbudowany system pomocy. W kluczowych miejscach systemu postanowiliśmy umieścić krótkie podpowiedzi w formie „chmurek” informujących o przeznaczeniu odpowiednich elementów strony. Uważamy, że najlepszą formą nauki jest nauka przez przykłady, dlatego też udostępniamy krótkie filmy instruktażowe opatrzone komentarzem głosowym znacząco skracające czas potrzebny na opanowanie podstawowych funkcji systemu. Podczas każdego wdrożenia aplikacji przeprowadzamy darmowe szkolenie wyczerpujące zagadnienia związane z obsługą proponowanego przez nas CMS'a. W przypadku natrafienia na problem związany z obsługą oferujemy pomoc techniczną w godzinach pracy.

Bezpieczeństwo

Jednym z głównych wytycznych jeszcze w fazie projektowania było bezpieczeństwo. Ograniczenie dostępu do systemu za pomocą kont użytkowników z odgórnie ograniczonymi prawami przez administratora pozwoliło na oddzielenie pracy poszczególnych osób od siebie oraz zminimalizowało ewentualny negatywny wpływ ich działań na jedynie wybrane elementy systemu. Aby móc śledzić poczynania poszczególnych użytkowników, w aplikacji dostępny jest tzw „dziennik zdarzeń” rejestrujący każdą zmianę, jej godzinę oraz kto ją wprowadził. Ponadto aby ryzyko utraty danych było jak najmniejsze, aplikacja wykonuje okresowe kopie zapasowe bazy danych które mogą być przywracane.

Elastyczność

Zaprojektowaliśmy nasz system tak aby mógł być skalowany, przez co może obsługiwać serwisy o dowolnych rozmiarach. Uzyskane to zostało poprzez bogate możliwości konfiguracyjne które umożliwiają przystosowanie aplikacji do wielu czynników, takich jak ruchu użytkowników czy wydajność przyszłego serwera. Dzięki swojej modułowej budowie, nie stanowi to problemu aby w przypadku gdy podstawowy zestaw funkcji udostępnianych przez nas jest nie wystarczający, dodać nowy moduł stworzony na życzenie klienta.

Funkcjonalność - standardowe moduły

W standardowej wersji naszego systemu oferujemy kompletny pakiet funkcji umożliwiających tworzenie nawet bardzo wymagających serwisów.

Podstrony

Podstawowy moduł systemu. Dzięki niemu użytkownik sam może tworzyć dodatkowe podstrony o praktycznie dowolnej treści umieszczanej za pomocą graficznego edytora tekstu. Podstrony mogą być układane w hierarchiczną strukturę przypominającą drzewo dzięki czemu w łatwy sposób można uporządkować informacje poprzez ich podział na podkategorie. W przypadku gdy wcześniej zostały zdefiniowane albumy ze zdjęciami lub pliki, mogą być one dynamicznie „podpięte” pod dowolną podstronę. Aby uatrakcyjnić wygląd, do każdej strony można zdefiniować nagłówki graficzne które będą losowo wyświetlane podczas wejść odwiedzającego.

Strona kontaktowa

Specyficzny rodzaj podstrony której zadaniem jest ułatwienie nawiązania kontaktu między odwiedzającym a właścicielem serwisu. Udostępnia ona formularz w którym można definiować adresy mailowe osób odpowiedzialnych za udzielanie informacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu odwiedzający może w szybki sposób zadać pytanie na wybrany temat, odpowiedniej do tego osobie. Najczęściej na tego typu stronie umieszczane są także kluczowe informacje pomagające znaleźć właściciela serwisu, takie jak adresy, telefony czy mapa dojazdowa.

Aktualności

Aby ułatwić informowanie odwiedzających o nowych zmianach nasz system udostępnia moduł aktualności. Dzięki niemu szybko można poinformować odbiorców o tym co się dzieję w serwisie. Każda aktualność opatrzona jest tzw „zajawką” czyli tekstem zachęcającym do dalszego czytania. Dodatkowo, podobnie jak przy podstronach, aktualności są umieszczane za pomocą graficznego edytora oraz mogą mieć podpięte pod siebie albumy czy pliki. Aby informacje, nawet te archiwalne były dostępne przez cały czas dla odwiedzających, starsze aktualności są składowane w przystosowanym do tego arciwum.

Albumy

Aby umieszczanie zdjęć było przyjazne użytkownikowi, udostępniamy moduł albumów dzięki któremu łatwo można dodawać i katalogować grafikę dostępną w serwisie. Dzięki zastosowaniu autorskiego narzędzia do kadrowania zdjęć, dodawanie jest szybkie i nie wymaga dodatkowego oprogramowania ze strony użytkownika. W przypadku chęci umieszczenia większej ilości zdjęć, istnieje możliwość automatycznego wgrywania grafiki ze spakowanych archiwów takich jak ZIP czy RAR.

Pliki

W przypadku potrzeby zamieszczenia w serwisie dodatkowych informacji, na przykład plików dowolnego typu, nasz CMS udostępnia do tego specjalny moduł. Dodawanie ogranicza się do wskazania odpowiedniej pozycji na dysku oraz zatwierdzenia operacji wysłania na serwer. Nowa pozycja dostępna jest w serwisie od razu po zakończeniu procesu przesyłania i może być ściągana przez odbiorców do siebie. W przypadku gdy wielkość wysyłanego pliku przekracza możliwości przeglądarki, system potrafi obsłużyć także pliki wgrywane ręcznie za pomocą dowolnego klienta FTP.

Katalog produktów

Dzięki temu modułowi możliwe jest bezpośrednie umieszczanie na stronie wybranych produktów czy usług. Takie rozwiązanie pozwala odwiedzającemu zorientować się w aktualnie panującej ofercie. Zastosowanie kategorii które również mogą być układane hierarchicznie pozwala na szybki ułożenie oferty oraz jej logiczny podział co sprzyja szybkiemu przeglądaniu przez odwiedzającego udostępnionych informacji. Każdy element może zawierać zdjęcia, opis oraz pola dodatkowe które mogą być dowolnie definiowane dla danej kategorii lub konkretnego produktu.

Wyszukiwarka

Aby maksymalnie skrócić czas potrzeby na znajdowanie pożądanych informacji przez odwiedzającego nasz system udostępnia opcje wyszukiwarki. Potrafi ona przeszukiwać wszystkie zasoby umieszczane w serwisie. Narzędzie potrafi również wertować zasoby wedle określonych kryteriów aby znajdowane wyniki były możliwie najbardziej precyzyjne.

Wielojęzyczność

Tworzenie serwisów obsługujących wiele języków jest ważnym aspektem naszego systemu. Każdy moduł systemu posiada wsparcie dla internacjonalizacji. System potrafi wyświetlać serwis w praktycznie dowolnej liczbie języków, ponad to aby ułatwić jego obsługę umożliwiliśmy dokonywanie zmian w języku polskim oraz angielskim.

Wspomaganie SEO

Serwisy utrzymywane za pomocą naszego CMS'a są zgodne z obecnie panującymi standardami. Wszystkie strony są opatrzone meta tagami oraz posiadają przyjazne adresy dzięki czemu są lepiej pozycjonowane przez wyszukiwarki internetowe. Dodatkowo przyjazne i łatwe w zapamiętaniu adresy pomagają odwiedzającemu zorientować się w jego aktualnej pozycji w serwisie.